2019
ADVENT s PSPU:
neděle 1.12. 17:00 funkcionalistický kostel ČCE Střešovice
náměstí Před bateriemi 950/22, Praha 6 - Střešovice
tram 1, 2 - Baterie + 10' do kopce nebo bus 108, 216 - náměstí Před Bateriemi
http://evangelik.cz/
pátek 6.12. 18:00 secesní sál Na Marjánce
Italsko-český Advent
Přátelský koncert s mužským sborem CAI Mariotti Parma
Bělohorská 35, Praha 6 - Břevnov,
tram 22, 25 - Marjánka - oranžový dům naproti ZŠ
http://www.corocaimariotti.it/ http://www.namarjance.cz/
pondělí 9.12. 19:00 Modlitebna BJB Vinohradská 68 / 76 - Praha 3
Adventní koncert Bílé vánoce
Jiřího z Poděbrad - tram 11 nebo metro (posledním výlezem vlevo + 150m)
šedý dům ze zlatým kalichem, blízko zastávky tram 11, 13 a kostela
http://www.baptistepraha3.cz/
neděle 15.12. 15:00 koncert pro klienty a zaměstnance DS Elišky Purkyňové na Kajetánce v Břevnově
http://www.dsepurkynove.cz/
Účinkují:
Ludmila Vernerová, Marie Johnson, Kateřina Bukovská - soprán
Gabriela Kubátová - housle
Eva Doušová - klavír
CAI Mariotti Parma (Itálie) /v pátek 6.12. na Marjánce/
Pěvecké sdružení pražských učitelek - dirigenti: I. Zelenka, M. Pinkas
adventní repertoár PSPU:
české koledy v úpravě Karla Steckera, Boyce Alleluia, středověká koleda Gaudete, Hassler - Cantate Domino, Veni Domine od Mendelssohn, Martinů - Tři písně posvátné, Puer natus Zelenky, Aleluja Petra Pálky, Cantate Domino Zelenky, populární vánoční písně Venku sněží, Praise His Holy Name, We Wish You a Merry Christmas.
sobota 9.listopadu 2019 - festival Hostivické sborobraní - sokolovna - 18:00
Účastníci: Hostivický pěvecký sbor, Hlasy ve tmě (ženský kvartet), aCámen (mužský kvartet), dětský Modrohlásek, PSPU.
Přátelský festival se velmi povedl, sokolovna byla plná, pohoštění od pořádajícího sboru báječné a zpívání inspirující. Zazněly lidovky Mezi horami, Sela sem já maryjanek, Chodila po roli, Laštuvěnka, Černé oči, Okolo Třeboně, Zahučali chladné vetry, Irish Blessing, Parting Glass, Joshua Fit the Battle of Jericho i populární Kéž slunce svítí z filmu Vlasy, Blackbird a Imagine (Beatles) a neotřelé české verze anglických písní v podání "Hlasy ve tmě". Na závěr zaznělo společně pásmo Mamma mia! (ABBA). Díky!!!
http://hostivickypeveckysbor.cz/
neděle 28. října 2019 Oslavily jsme 101 let republiky v barvách trikolóry zpěvem Ach synku, synku u Letohrádku Kinských na Smíchově na Sokolském běhu republiky za bedlivého dozoru TGM na koni. Sokolští běžci byli mile překvapeni. Jako přídavek jsme provedly Teče voda, teče a Okolo Třeboně.
https://www.behrepubliky.cz/zavody/praha
12.10. 2019 - Pokrkonošský koncert v Lomnici nad Popelkou
V budově bývalé Spořitelny jsme měly hodinový koncert pro dobročinný spolek Mikuláš. Na klavír nás doprovázela naše členka Magdalena Kuželová (členkou od roku 1976). Děkujeme za vlídné přijetí, bohaté pohoštění a krásnou atmosféru. Třešinkou na dortu bylo pro nás setkání s našimi přáteli z Pěveckého sdružení pražských učitelů.
4.-.6.10.2019 - zájezd do Slovenska (Brezno) - Horehronské slávnosti zborového spevu
PSPU v pátek v brzkých ranních hodinách odcestovalo k našim sousedům, kde jsme se zúčastnili krásného festivalu v městě Brezno v srdci Slovenska. V pátek jsme zpívaly v kostele Nanebevzetí Panny Marie - chrám s nádhernou akustikou, v sobotu jsme vyzkoušely veselou historickou jízdu úzkokolejkou do Čierného Balogu a v sobotu jsme se zúčastnily galakoncertu v Domě kultury a následného přátelského posezení. Ubytovány jsme byly pohodlně v penzionu Rojas pod velebnou horou Ďumbier. V neděli jsme zažily pravou artikulárnu zimu v třistaletém dřevěném kostele v Hronseku a pookřály jsme při bohatém pohoštění na místní faře. Pak už nás čekala dlouhá cesta domů. Byl to nezapomenutelný víkend plný nových zážitků a přátelství. Děkujeme všem a srdečně vzpomínáme!
https://www.zborbrezno.sk/horehronske-slavnosti-zboroveho-spevu/
https://mybystrica.sme.sk/c/22229931/brezno-zilo-horehronskymi-slavnostami-zboroveho-spevu.html
Poslední srpnový víkend proběhlo soustředění v Choceradech.
27.6. - 1.7. festival Musica Orbis www.musicaorbis.com
České muzeum hudby - Karmelitská 2/4, Pha1; tram 20, 22 - Hellichova
Ve zcela zaplněném sále zazněly rozkvetlé písně lidové i populární - Když jsem kytici vázala, Chlupatý kaktus, Slunečnice, Rozmarýn, Šípek, Věneček, Vlčí máky, Čepení, Červená růžičko rozvíjej se, Svatojánská muška i slavné verše Seifertovy "Krásná jako kvítka na modranském džbánku..." Premiéra písně Na horách už kvete hrách, text i hudba Ivan Zelenka.
Účinkující: PSPU - dirigent I. Zelenka, Alice Šourková, Marie Johnson, Kateřina Bukovská (soprán), Swetja (fujara), Tibor Engler, Magdalena Kuželová (piano), Michaela Cásková (perkuse)
www.nm.cz Vstupné dobrovolné. Partnery koncertu Hl. m. Praha, UČPS, OSA, NM.
- Antonín Dvořák (1841-1904) Šípek (1880)
- Antonín Dvořák Zelenaj se, zelenaj (1880)
- Zdeněk Lukáš (1928-2007) Věneček (1977)
- František Spilka (1877-1960) / text J. V. Sládek Svatojánská muška (1934)
- Ivan Zelenka (1941) / text J. Seifert Píseň o rodné zemi (2018)
- Bohuslav Martinů (1890-1959) Rozmarýn z „Písničky na jednu stranu“ (1943)
- Jan Slimáček (1939) / text M. Chvatíková Vlčí máky z „Co kvete na louce“ (1982)
- chodská - ar. I. Zelenka Červená růžičko (1999)
- Jiří Teml (1935) / text moravský lidový Marijanek (1983)
- Zdeněk Lukáš (1928-2007) Čepení (1980)
- Swetja (1969) Tenkrát na východě (2014)
- Ivan Zelenka Na horách už kvete hrách (2019)
- J. Ježek (1906-42) / V + W, ar. I. Zelenka Když jsem kytici vázala (1934)
- S. E. Nováček (1911-79) / J.Gruss, ar. Zelenka Slunečnice (1941) – z filmu Hotel Modrá hvězda
- E. F. Burian / J. Gruss, ar. I. Zelenka Chlupatý kaktus (1932)
Zúčastnily jsme se opět Noci kostelů v pátek 24.5. od 18:15 ve vinohradské modlitebně BJB - vstup volný. Zazpívaly jsme květinové písně a občerstvily se u grilu.
https://www.nockostelu.cz/kostel/511/
Smíšený sbor Mikrochor uspořádal benefiční koncert, kde jsme zpívaly jako hosté. Výtěžek z koncertu šel na podporu programu "Dobrý start do života" - nákup zdravotnických pomůcek a léků pro novorozence a nejmenší děti... Dětský sbor Zvonky z Mnichova Hradiště přišel loni s krásnou myšlenkou pomáhat dětem:
Napadlo vás někdy, jaké máme štěstí? Žijeme v klidné a bezpečné zemi, díky čemuž máme čas i na takový luxus jako jsou naše koníčky - například sborový zpěv. V ČR mají pěvecké sbory velkou tradici a bohatou členskou základnu. Hodně z nás ve sboru prakticky vyrostlo, a i díky tomu bylo naše dětství krásné. V jiných částech světa ale spousta dětí takové štěstí nemá. Vyrůstají v chudobě, v nebezpečném prostředí a často jim chybí i základní věci, které my považujeme za samozřejmost (např. čistá voda, léky, lékařská péče, vzdělání), některé bohužel i předčasně umírají. Pojďme udělat dobrou věc. Pojďme uspořádat koncerty, jejichž výtěžek pošleme na jeden z programů UNICEF, který těmto dětem pomáhá. Třeba tak jejich dětství alespoň trošku přiblížíme tomu, co jsme i díky sborům měli my. www.zpivameprounicef.cz
ZPÍVÁME PRO UNICEF středa 20. března 2019 od 19:30, Kostel sv. Klimenta, Klimentská 8, P1
Vstupné 150 Kč či více - na goout.net či na místě. mikrochor.cz
Hugo Distler (1908–1942) se narodil v Norimberku. Matka jej ve 4 letech opustila. K hudebnímu vzdělání vedli mladého Huga prarodiče. Po ukončení studií v roce 1933 působil v Lübecku jako varhaník u sv. Jakuba. Později byl jmenován vedoucím učitelem komorní hudby na konzervatoři tamtéž. V roce 1940 se přestěhoval do Berlína, kde až do své smrtí působil jako učitel a dirigent na Hochshule für Musik. Choral-passion (1933) zobrazuje Kristovo Umučení z textů čtyř evangelií v Lutherově překladu. Dva mužské sólové hlasy, Ježíš a evangelista, v recitativech provází známým příběhem. Sbor má roli jednak davu, který je proti Ježíšovi, jednak komentuje děj či prohlubuje emocionální body. Dnešní koncert nabídne výběr několika sborových partií.
Francis Poulenc (1899–1963) se narodil do bohaté rodiny. Především zásluhou matky mu bylo dopřáno hudební vzdělání. První skladba, kterou jako samouk složil v 18 letech, vyvolala senzaci. Později se zdokonaloval studiem skladby u Charlese Koechlina. Po tragické smrti blízkého přítele se vrátil ke katolické víře a v hudbě k sakrálním tématům. Z toho období pocházejí Poulencova významná díla, opera Dialogy karmelitek, Mše G-dur, Stabat Mater a také Čtyři moteta pro období pokání, které zazní na dnešním koncertu. Francis Poulenc zemřel v Paříži, kde je též pochován. Čtyři moteta pro období pokání (Quatre motets pour un temps de pénitence, 1938-1939) vycházejí z biblických či liturgických textů. První moteto, Timor et tremor (Strach a chvění), které kombinuje verše žalmů 30 a 54, bylo složeno jako poslední. Zbylá tři moteta vycházejí z responsorií pro období Velikonoc. Text druhého moteta, Vinea mea electa (Vybraný vinohrad), je textem třetího responsoria pro Velký pátek. Třetí moteto, Tenebrae factae sunt (Tma pohltila zemi), responsorium pro Bílou sobotu, bylo složeno jako první v lednu 1938. Poslední moteto, Tristis est anima mea (Má duše je smutná), vychází z responsoria pro Zelený čtvrtek. Všechna moteta byla poprvé provedena v únoru 1939, pravděpodobně v Paříži.
Baskický hudební skladatel Bernat Vivancos (1973) pochází z hudební rodiny. Studoval hru na klavír a skladbu v Barceloně, později v Paříži. Setkání s hudbou norského skladatele Lasse Thoresena přimělo Vivancose odjet do Osla a rozšířit si tam hudební vzdělání. Od roku 2003 je profesorem Katalánské hudební školy (ESMUC). V letech 2007–2014 umělecky řídil sbor kláštera Montserrat. S hudbou Bernata Vivancose se mohl český posluchač setkat mimo jiné v roce 2014, kdy byla provedena jeho Mše se zvony a skladba na téma písně písní Nigra sum. Nigra sum složil Bernat Vivancos v roce 2000 v Oslu mezi studiem Pařížské konzervatoře a Norské hudební akademie. Inspirací mu byla "rajská krajina, hluboké lesy, jasné – i když krátké – světlo, vždy milí lidé..." Jde o popis smyslnosti a krásy biblického textu Šalamounovy písně. Skladba Lux surgit aurea (2016) je zhudebněním díla římského básníka Prudentia (348-413). Tato tradiční ranní píseň Zeleného čtvrtku pochází z Římského breviáře.
První jarní den roku 2019 jsme oslavily jako předskokanky Mikrochoru v chladném kostele sv. Klimenta v Petrské čtvrti. Naše slavnostní sborové halenky jsme nechaly zahalené zimními kabáty, ale zpívání lidovek nás rozehřálo... Místo nemocné solistky pohotově zastoupila Hanka Jedlanová, která je členkou PSPU od roku 1972...
Jak jedna posluchačka poznamenala, hudba léčí a tentokrát dvojnásobně: nejen posluchače, ale i děti z nejchudších zemí.... Nigra sum i další skladby Mikrochoru byly opravdu povznášející. Bylo skvělé být součástí celorepublikové šňůry 64 koncertů pro dobrou věc. Děkujeme Mikrochoru za krásný zážitek.
Členky PSPU a dirigent Zelenka v zimě spolupracovali na projektu Lithopie pro Trienále Designu a architektury 2019 v Miláně. O své činnosti podali zprávu také v časopise Cantus a objevili se na obálce.
http://www.czechcentres.cz/media/tiskove-zpravy/00-2019-03-07-trienale-designu-a-architektury-2019/